Menü Bezárás

Építőipari digitalizáció

A kamara által menedzselt Építőipari Technológiai Klaszter májusi ülésének fókuszában a digitális építőipar és a körforgásos gazdaság állt.

A Circular DigiBuild projekt célja a körforgásos gazdaság elmozdítása az építőiparban a digitális innováció révén. A kamara projektpartnerként vonta be a projektmunkákba a klasztert. A projekt egyik részfeladata volt egy olyan akcióterv összeállítása, amely az adott országban az építőiparra jellemző digitalizációra és körforgásos gazdaságra jellemző kihívásokat mutatja be. Ezt az akciótervet mutatták be a résztvevőknek. Az akcióterv része, hogy minél szélesebb körben terjesszék el a digitalizáció fontosságának a gondolatát az építőiparban, ehhez olyan országos nagy szervezetek segítségét akarják igénybe venni, mint a felelős minisztériumok, gazdasági szervezetek, valamint az MKIK. A cél az, hogy Magyarország a jelenlegi felzárkózó státuszból előrébb tudjon lépni a zöld átállás felé. Olyan technológiák segítségével, mint a BIM elterjesztése, e-építési napló, üvegkapu. Ehhez szükséges a szemléletformálás, a tudástranszfer, a szakpolitikai támogatás, valamint a pénzügyi ösztönzök, támogatások. Az akcióterv végrehajtását egy munkacsoport felállításával szeretnék megvalósítani. A körforgásos és digitális építőipari ökoszisztéma felé történő átmenet sikere a „négyes spirál” (quadruple helix) modell hazai szereplőinek – közszféra, tudományos élet és civil társadalom – szoros együttműködésen múlik. Ezeket az akcióterveket a projektvezetők összegyűjtik a partnerektől, amelyből egy nagy tanulmány készül az Európai Unió témában érintett vezetőinek.

Az ülésen ezen kívül olyan aktualitásokkal foglalkoztak, mint az Ágazati Képzőközponttal történő közös együttműködés. Megbeszélték az Épít-Ésszel versennyel kapcsolatos tapasztalataikat, valamint szó esett még a jövőbeni feladatokról is.